След статията, в която отбелязах 3 предизвикателства, за да има баланс във взаимоотношенията, идва ред да ви дам 10 съвети за това как може да достигнете този баланс.
Ето моите съвети.
Ще се радвам да ми пишете в коментарите, дали са ви били полезни.
- Когато искате да направите нещо за любимия си човек, а той не иска да го получи:
- записайте се защо за вас е толкова важно, при положение, че той не иска да го получи. Може би това докосва някаква неудовлетворена нужда у вас.
Например, ако искате да контролирате любимия си човек и затова го карате да прави нещата, които вие искате. Може зад притеснението си за живота му, пак да е замаскирано желанието ви да го контролирате.
- Запитайте се защо той не иска да вземе това, което му давате.
Може би иска да бъде самостоятелен, ако вие сте контролиращ родител, например.
- Когато искате любимият човек да направи нещо за вас, а той не го прави:
- Запитайте се, защо го искате толкова силно.
Може това, което искате от любимия, да не може да си дадете сами – например, ако не чувствате стабилност в живота си, може да търсите тази стабилност през партньора си.
- Запитайте се защо той не ви дава това, което искате – дали е понеже на вас не ви стига това, което получавате, или по-скоро за него е непосилно да даде, или просто не иска да го направи;
-
Споделете как се чувствате по отношение на поведението му, ако нещо в него ви е наранило.
Никога не обвинявайте директно личността на човека. Понеже така може да го отблъснете много силно и да не постигнете изясняване на проблема.
- Освен своите чувства относно поведението му, помислете с какво може вие да грешите. Знам, че това е трудно, често си мислим, че ние сме безгрешни и проблемът е в другия. Но реално в тези взаимоотношения сте двама и делът за конфликта е и на двамата.
- Ако той/тя дойде при вас с желание да изясните нещо, което го/я тревожи, обърнете внимание. Бъдете отворени. Задавайте въпроси. Помислете и почувствайте дали наистина вашият близък има право. Ако има какво да промените или да подобрите, изяснете го и направете стъпки заедно. Ако сте сгрешили за нещо, извинете се.
Ако сте родител и детето ви поиска да изясните нещо, чрез диалогичния тип поведение бихте могли да помогнете на детето си да развие увереност, да се почувства чуто, разбрано и с уважена позиция. Също да му дадете позитивен пример с поведението и да засилите доверието помежду си.
Ако сте част от романтична връзка, резултатът може да е засилване на доверието и уваженеито между двамата влюбени.
-
Ако по принцип основно дискутирате своите чувства с близкия си човек, поинтересувайте се за неговите.
Но го направете искрено! Дайте му цялото си внимание, внимавайте да използвате мек и спокоен тон на гласа си, а не груб и авторитетен.
- Ако си дадете сметка, че сте сгрешили, извинете се. Ако това не е типично за вас, може да има значителен ефект за подобряване на взаимоотношенията ви.
- Споделяйте позитивните си чувства към човека – казвайте му, че го обичате. Вие помните ли кога последно родителите ви ви казаха, че ви обичат, а партньора, а детето ви? А помните ли кога последно вие им го казахте? Ако усещате, че нещо у вас резонира след тези думи, тогава идете и кажете „Обичам те“ на този, който излиза в съзнанието ви. Вие знаете най-добре.
Изразете благодарността си към него, например, че ви е помогнал в домакинската работа или че оценявате подкрепата му в моментите, когато сте имали нужда от нея.
- Уважавайте личното пространство на близките си. Така ще ги научите да уважават вашето. Знаете, че всеки човек има нужда от време за себе си, за почивка или да се занимава с активности, които му доставят удоволствие. Ако усетите, че не прекарвате достатъчно време заедно, върнете се към точка 3 по-горе в текста J
- Споделяйте време заедно. Смейте се. Забавлявайте се заедно. Опитайте да изключите ежедневните тревоги и напрежение. Споделената радост силно сближава хората.
Невероятно е как много малки действия могат да имат невероятен резултат. Пишете ми, ако последвате някой от 10-те съвета в тази статия. Ще се радвам да разбера как са ви помогнали.
Ако тези съвети или други възможности да подобрите взаимоотношенията си сами, не ви помагат, това може да е знак, че външната гледна точка, обратна връзка и подкрепа може да ви е от полза.
Повече информация как мога да помогна индивидуално за подобряване на взаимоотношенията ви, вижте ТУК
Ани Дойчева